VOLKSWAGEN

 

Volkswagen

VW logoO osobní vozy se velmi zajímal Adolf Hitler i Volkswagen Type 1 Beetlepřesto, že je neuměl řídit. V roce 1933 oslovil Ferdinanda Porsche a chtěl po něm, aby přepracoval svůj vůz z roku 1931 na vůz více zaměřený pro pracující lid. Nový vůz navrhl projektant Erwin Komenda, dlouhodobý zaměstnanec firmy Porsche. První KdF-Wagen (KdF = Kraft durch Freude, volně přeloženo Síla skrze radost) měl tvary i konstrukční řešení českých vozů Tatra (nešlo o krádež nápadů, Porsche byl dobrým přítelem konstruktéra Ledwinky z Kopřivnice a řadu nápadů spolu konzultovali) a stal se předchůdcem legendárního Volkswagenu Beetle. První vozy byly vyrobeny ve Stuttgartu a měly benzínový, vzduchem chlazený řadový čtyřválec za zadní nápravou. Výroba se ještě před začátkem druhé světové války přesunula do KdF-Stadtu, dnešního Wolfsburgu. Během války byly tyto osobní automobily v modifikaci Type 81 využívány pro vojenské účely.

Volkswagen Type 87V dubnu 1945 bylo město KdF-Stadt vybombardováno a obsazeno americkými vojáky. Továrnu na výrobu automobilů dostal na starost britský důstojník major Ivan Hirst. Pod jeho vedením se firma dostala z největší krize a v roce 1946 už dokázala produkovat 1 000Volkswagen Type 2 vozů za měsíc. V poválečné době se také přejmenovala společnost na Volkswagen a město na Wolfsburg. V roce 1948 Hirst odchází a firma je pod správou Spolkové republiky (SRN). Vedení firmy Volkswagen je svěřeno Heinrichu Nordhoffovi, který předtím pracoval jako manažér automobilky Opel.

Automobilka Volkwagen pod Nordhoffovým vedením rostla a začala vyrábět vůz Type 2. Novinka byla brzy po svém představení dostupá také v provedení dodávka, pick-up a karavan. Vedle tohoto modelu se vyráběl i sportovní vůz Karmann Ghia. VW expandovalo a v roce 1949 otevřelo první autosalon ve Spojených státech amerických. Během prvního roku se prodaly pouze dva vozy, ale na konci roku 1955 přesáhl počet prodaných vozů jeden milion kusů.

Volkswagen Karmann GhiaBěhem následujících let byly představeny další dvě generace modelu Beetle jako Type 3 a Type 4. V roce 1973 došlo k překonání světového rekordu z roku 1924 v počtu prodaných vozů, VW Beetle porazil legendární Ford T. Automobilů s názvem Beetle se do té doby prodalo přes 16 milionů. I přes vysoká prodejní čísla modelu Beetle měl Volkswagen finanční problémy. Vše vyřešila akvizice automobilky Audi/Auto Union. Výrobce vozů z Ingolstadtu měl již tehdy zkušenosti s výrobou vozů s vodou chlazenými motory a náhonem na přední nápravu, což Volkswagen zoufale potřeboval. Získané technologie začaly novou éru Volkswagenu a vznikly vozy Polo, Golf a Passat, jejichž jména jsou vidět na autech do dnes.

Volkswagen Passat IV roce 1974 byla továrna na výrobu Beetlů přebudována a z linky začaly sjíždět Golfy, které se v USA a Kanadě prodávaly až do roku 1985 pod názvem Rabbit (králík). Za designem Golfu stál známý italský návrhář Giorgetto Giugiaro. Na podvozku Golfa vzniklo několik karosářských variant: sportovní kupé Scirocco, sedan Jetta, Cabriolet a pick-up Caddy. V 80. letech 20. století koupila automobilka Volkswagen menšinový podíl akcií ve španělské firmě Seat (montážním závodě společnosti Fiat) a v roce 1990 získala nad touto továrnou kompletní kontrolu. O rok později své portfolio rozšířila i o českého výrobce vozů, mladoboleslavskou firmu Škoda.

Volkswagen SciroccoV 90. letech 20. století se zcela přepracovala marketingová strategie společnosti: Audi dostalo jistou samostatnost, aby mohlo konkurovat prémiovým značkám BMW a Mercedes-Benz. Koncem 90. let se pokusila dvojice firem BMW a Volkswagen koupit anglickou společnost Rolls-Royce Motors. Volkswagen nabídl více, ale za 430 miliónů liber koupil pouze práva na legendární sošku Spirit of Ecstasy, tvar masky a mřížky chladiče. Ochranou známku Rolls-Royce si původní firma ponechala a časem ji prodala BMW. Automobilka z Mnichova se nakonec stala majitelem prestižní značky a Volkswagen nakonec ustoupil (koupil totiž méně problémové Bentley).

Volkswagen Golf IV současné době je koncern Volkwagen čtvrtým největším producentem vozů na světě a nabízí automobily od maličkatého Foxe, přes Golf a Passat, až po luxusní limuzínu Phaeton. Má také prodejně úspěšný vůz v kategorii SUV, VW Touareg. Pod křídla koncernu mimo známé vozy spadají supersportovní vozy Lamborghini nebo luxusní, až téměř aristokratické automobily Bentley. Díky VW se po silnicích prohání nejsilnější sériově vyráběné auto světa, Bugatti Veyron, které má přeplňovaný šestnáctiválec o objemu 8 l a výkon 736 kW (1001 k). Na závěr drobná zajímavost: Volkwagen už od zrození spolupracuje na některých projektech s automobilkou Porsche, která v současné době drží více než 30 procent akcí firmy VW.


 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek